Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
       
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

ОЩАДБАНК: ФІНАНСОВА РЕСТРУКТУРИЗАЦІЯ – РІШЕННЯ, ЩО РЕАЛЬНО ПРАЦЮЄ

В ексклюзивному коментарі інформаційному порталу Банкрутство & Ліквідація член Спостережної ради з фінансової реструктуризації, заступник директора Департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення Ощадбанку Ірина Мудра розповіла, як у її фінустанові застосовують Закон України «Про фінансову реструктуризацію» і які вже мають результати.

Ваш банк – поки єдиний із державних банків, який предметно взявся за реструктуризацію проблемних кредитів. З чого ви починали цей процес?

Закон «Про фінансову реструктуризацію» є важливим у контексті запровадження культури реструктуризації в Україні: транспарентного позасудового законодавчо закріпленого механізму реструктуризації заборгованості бізнесу, який через макроекономічні фактори та з інших об’єктивних обставин, що відбувались у країні, опинився в критичному фінансовому стані, проте є перспективним. А це беззаперечний стимул для залучення нових інвестицій в Україну. 

Дійсно, Ощадбанк першим із найбільших і першим із державних банків скористався положеннями Закону України «Про фінансову реструктуризацію» і застосував максимальний набір інструментів реструктуризації грошового зобов’язання та господарської діяльності боржника. А також скористався передбаченними у цьому нормативно-правовому акті перевагами. Ми впевнені, що процедура фінансової реструктуризації - це рішення, яке реально працює, яке забезпечує можливість життєздатним боржникам вийти з критичного фінансового стану, відновити свою платоспроможність у відносно короткі строки. А це реальні підприємства з тисячами робочих місць та надходженням податків у державний бюджет від бізнесу, що працює.

 Оскільки строки проведення процедури є чітко врегульованими і досить обмеженими (до 180 днів на процедуру і підписання плану реструктуризації), а закон передбачає певні дії, що передують затвердженню плану реструктуризації, доцільно здійснити максимальну кількість підготовчих заходів, щоб вкластися в такі обмежені строки. Тому ми намагаємось до надання згоди на реструктуризацію та, відповідно, ініціювання процедури за приписами закону максимально відпрацювати з боржником ті питання, які залежать від нього та кредитора. Наприклад: зібрати повний пакет документації, необхідної для аналізу незалежним експертом фінансово-господарської діяльності боржника, в т.ч. аудовану звітність; узгодити з боржником кандидатуру незалежного експерта; розробити можливі сценарії врегулювання заборгованості, щоб надати документи на аналіз незалежному експерту в процедурі. З досвіду можемо сказати, що підготовчі дії можуть тривати від трьох до дев’яти місяців, а дозволити собі розпочинати їх в ініційованій процедурі ми, на жаль, не можемо з огляду на обмежені строки.

Для Ощадбанку як державного банку максимальна транспарентність усієї процедури є основним драйвером, вимоги до незалежного експерта у нас - на рівні, не нижчому від компаній Big-4, вимоги до юридичного та фінансового радника – лише репутабельні топові компанії, вимоги до оцінювача майна – міжнародно визнані експерти з оцінки майна. Тому, якщо боржник готовий відкрито вести діалог, прозоро показати свій бізнес і зацікавлений не «кинути»  банк, а залишатися надійним платоспроможним клієнтом, ми завжди готоій до переговорів і зацікавлені в пошуку компромісу для проведення реструктуризації.

Які практичні результати маєте станом на зараз? Які плани щодо реструктуризації на цей рік?

Банк успішно завершив  три процедури фінансової реструктуризації заборгованості компаній VIDI Group (ТОВ «ВіДі АвтоСіті Кільцева» та ТО «ВіДі Автосіті»), ТОВ «МАРІСТ-ТРЕЙД» та ТОВ «Нітеко». На сьогодні триває ще одна процедура. Загальна сума заборгованості, яка була реструктуризована в рамках закону, становить кілька мільярдів гривень, що, погодьтеся, за вісім місяців повноцінної дії закону є дуже непоганим результатом для державного банку. Більше того, відповідно до наших агресивних планів роботи з непрацюючими кредитами на 2018 рік маємо намір не зупинятися на досягнутому, а продовжувати діалог з боржниками, які готові залишатися на ринку та вести відкрито свій бізнес. Адже очевидно, що ефективність погашення заборгованості, якої ми досягаємо шляхом реструктуризації заборгованості, є значно вищою, ніж через примусове стягнення.

Проведені процедури реструктуризації дали нам можливість зрозуміти вузькі місця як самої процедури, так і деяких фінансових аспектів, що були нами ґрунтовно проаналізовані, зроблені відповідні висновки та відпрацьовані  варіанти реагування у випадку виникненні тієї чи іншої проблеми.   

Чим реструктуризація за законом краща, ніж реструктуризація, яка існувала до його появи?

З ухваленням закону банки отримали законодавчо закріплені дієві механізми здійснення ефективної фінансової реструктуризації. Застосування таких інструментів, як встановлення відсоткових ставок на рівні, нижчому за собівартість залучення коштів, повне припинення нарахування відсотків, прощення частини боргу, переведення зобов’язань боржника в капітал чи залучення нових інвестицій до капіталу, реорганізація боржника, зміна керівника та/або членів органів управління і контролю боржника в порядку, передбаченому законом, внесення змін до структури корпоративного управління боржника тощо  – усе це тепер може відбуватися без ризику визнання з боку контролюючих органів діяльності банку збитковою. Окремо слід зазначити позитивні зміни нормативного регулювання щодо розрахунків банками кредитних ризиків та податкового законодавства, які внесені на виконання вимог ухваленого закону.

Об’єктивно банківські установи мали б бути зацікавлені у врегулюванні питання з непрацюючими кредитами через механізм фінансової реструктуризації не менше, ніж боржники. Ухвалення рішення щодо реструктуризації заборгованості в рамках закону вимагає від банків врахування багатьох факторів, як внутрішніх, так і зовнішніх. Банки підпадають під жорстку дію регулятора, у державних банків є своя специфіка, яка вимагає більшої уваги до деталей, переважна кількість непрацюючих кредитів уже перебуває або в стані глибокої позовної роботи, або на етапі виконання судових рішень, адже ми говоримо про проблемні кредити, зобов’язання за якими виникло до фінансової кризи 2014 року.

Пройшовши від початку до кінця всю процедуру, ми розуміємо, що є низка неврегульованих питань, які роблять процес фінансової реструктуризації не настільки привабливим для банків, як очікувалось, у тому числі податкові неврегульованості. Не вдаючись у деталі, зазначу, що ми разом із Незалежною асоціацією банків України за підтримки Світового банку розробили відповідні зміни та пропозиції щодо усунення неврегульованостей, які, маємо надію, зможуть вдосконалити процедуру реструктуризації.

Проект реалізується за фінансової підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку, що надав грант зі Спеціального фонду акціонерів.
Проект реалізується за адміністративної та фінансової підтримки НАБУ.